ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները՝ Գերմանիա պաշտոնական այցի շրջանակում
Գերմանիայում  պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 20-ին հանդիպումներ է ունեցել Միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության ինստիտուտում (SWP), որից հետո հանդիպել է Արտաքին գերատեսչության Եվրոպայի գծով պետնախարար Միխայել Ռոթի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի կյանքի կոչմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են Արեւելյան գործընկերության դերը Եվրոպական միության համար եւ քննարկել վիզաների ազատականացման բանակցություններ սկսելու կարեւորությունը:
Հայկական պատվիրակության անդամները մասնակցել են Բունդեսթագի լիագումար նիստին, որտեղ Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեն ողջունել է Արարատ Միրզոյանին գերմանական խորհրդարանում:
Հայ խորհրդարանականները Զաարլանդի համալսարանի պրոֆեսոր դոկտոր Մանֆրեդ Շմիթի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկել են կրթության եւ հետազոտության ոլորտներում հայ-գերմանական հնարավոր նոր համագործակցության շրջանակին վերաբերող հարցեր:
Զաարլանդ երկրամաս ժամանած ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Զաարլուսի քաղաքապետ Պետեր Դեմերը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գրառում է կատարել Զաարլուսի քաղաքի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Մարտի 21-ին սպասվում է Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Զաարլանդի համալսարան, որտեղ խորհրդարանի ղեկավարը կհանդիպի ուսանողների հետ: Աշխատանքային օրը կշարունակվի Զաարլանդ երկրամասի խորհրդարանում, որտեղ կքննարկվեն երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

Meetings of Delegation Led by RA NA President within Framework Official Visit to Germany
The delegation led by the President of the RA National Assembly Ararat Mirzoyan on an official visit in Germany, on March 20 had a meeting in the German Institute for International and Security Affairs (SWP), after which met with the Michael Roth, Minister of State for Europe at the Federal Foreign Office.
In the course of the meeting issues concerning the protection of human rights, the calling into life the RA-EU Comprehensive and Enhanced Agreement, as well as regional security were discussed. The sides underlined the role of the Eastern Partnership for the European Union and discussed the importance of beginning negotiations on visa liberalisation.
The members of the Armenian delegation took part in the Plenary Sitting of the Bundestag, where the President of the Bundestag Wolfgang Schäuble welcomed Ararat Mirzoyan in the German Parliament.
During the working dinner the parliamentarians with the Professor Doctor of Saarland University Manfred Schmitt discussed issues on the Armenian-German possible new cooperation format in the spheres of education and research.
The Mayor of the district town of Saarlouis Peter Demmer received the delegation led by the NA President that had arrived in Saarland. The Head of the legislative body left a note in the Book of Honourable Guests of the town of Saarlouis.
On March 21, the visit of the delegation led by Ararat Mirzoyan is expected to Saarland University, where the Head of the parliament will meet with the students. The working day will continue in the Parliament of Saarland, where issues of bilateral interest would be discussed.