ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումները՝ Գերմանիա պաշտոնական այցի շրջանակում
Գերմանիայում  պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 20-ին հանդիպումներ է ունեցել Միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության ինստիտուտում (SWP), որից հետո հանդիպել է Արտաքին գերատեսչության Եվրոպայի գծով պետնախարար Միխայել Ռոթի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի կյանքի կոչմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Կողմերն ընդգծել են Արեւելյան գործընկերության դերը Եվրոպական միության համար եւ քննարկել վիզաների ազատականացման բանակցություններ սկսելու կարեւորությունը:
Հայկական պատվիրակության անդամները մասնակցել են Բունդեսթագի լիագումար նիստին, որտեղ Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեն ողջունել է Արարատ Միրզոյանին գերմանական խորհրդարանում:
Հայ խորհրդարանականները Զաարլանդի համալսարանի պրոֆեսոր դոկտոր Մանֆրեդ Շմիթի հետ աշխատանքային ճաշի ընթացքում քննարկել են կրթության եւ հետազոտության ոլորտներում հայ-գերմանական հնարավոր նոր համագործակցության շրջանակին վերաբերող հարցեր:
Զաարլանդ երկրամաս ժամանած ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Զաարլուսի քաղաքապետ Պետեր Դեմերը: Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գրառում է կատարել Զաարլուսի քաղաքի պատվավոր հյուրերի գրքում:
Մարտի 21-ին սպասվում է Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Զաարլանդի համալսարան, որտեղ խորհրդարանի ղեկավարը կհանդիպի ուսանողների հետ: Աշխատանքային օրը կշարունակվի Զաարլանդ երկրամասի խորհրդարանում, որտեղ կքննարկվեն երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր:

Встречи делегации во главе с Председателем НС – в рамках официального визита в Германию
20 марта находящаяся с официальным визитом в Германии делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном посетила Институт международной политики и безопасности (SWP), после чего встретилась с госсекретарем по делам Европы внешнеполитического ведомства Михаэлем Ротом.
В ходе встречи обсуждены вопросы защиты прав человека, претворения в жизнь Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, а также региональной безопасности. Стороны подчеркнули роль Восточного партнерства для Евросоюза и обсудили важность начала переговоров по либерализации виз.
Члены армянской делегации приняли участие в пленарном заседании, на котором Председатель Бундестага Вольфганг Шойбле приветствовал А.Мирзояна в немецком парламенте.
Армянские парламентарии в ходе рабочего обеда с доктором-профессором Саарского университета Манфредом Шмидтом обсудили вопросы возможного нового армяно-германского сотрудничества в сферах образования и исследований.
Прибывшую в Землю Саар делегацию НС принял мэр города Саарлуис Петер Демер. Глава законодательного органа внес запись в Книгу почетных гостей города.
21 марта ожидается визит делегации во главе с А.Мирзояном в Саарский университет, где глава парламента встретится со студентами. Рабочий день продолжится в парламенте Земли Саар - с обсуждением вопросов, представляющих двусторонний интерес.